Głośniki bluetooth – wady i zalety

Główną zaletą głośników bluetooth jest brak kabla oraz możliwość bezprzewodowego odtwarzania dźwięku. Gwarantuje to znacznie większą mobilność tego typu urządzeń. Dzięki posiadaniu własnego źródła zasilania, mogą one pracować nieprzerwanie przez kilka do kilkunastu godzin. W domu sprawiają, że znika konieczność ciągnięcia kabla z jednego końca pokoju (lub mieszkania) na drugi. Dzięki temu głośnik może zostać umieszczony w dowolnym miejscu, takim które zapewni optymalne nagłośnienie pomieszczenia. Domownicy mogą go także swobodnie przestawiać i zabierać ze sobą do pokoju, w którym aktualnie się znajdują, bez jakiejkolwiek przerwy w jego działaniu. 

 

Komfort i wygoda 

Dla wielu osób głośniki bluetooth stały się nieodłącznym elementem ich życia. Umożliwiają odtwarzanie muzyki w plenerze, podczas spotkań ze znajomymi lub na imprezie. Mogą mieć także zastosowanie w pracy, na wakacjach, podczas jazdy samochodem lub stanowić element kina domowego. 

Świetnie sprawdzają się jako rozszerzenie możliwości dźwiękowych smartphona (który większość osób zawsze i tak ma przy sobie). Bardzo łatwo można bezprzewodowo przesyłać muzykę z telefonu na głośniki przy pomocy technologii bluetooth. Wystarczy dosłownie chwila, aby sparować oba urządzenia i odtwarzać pożądane dźwięki. Również laptopy i inne urządzenia wyposażone w technologię bluetooth mogą przesyłać dźwięk na głośniki. 

Przy wyborze głośników warto zwrócić uwagę na zakres częstotliwości w jakiej mogą one pracować. Im zakres ten większy, tym lepsza będzie jakość wydobywającego się z nich dźwięku. Można także oszacować maksymalną głośność, której przekroczenie powoduje powstanie zniekształceń w dźwięku. Jest ona podawana w decybelach (db).

Ceną za wygodę i mobilność jest również nieco gorsza jakość dźwięku w porównaniu do tradycyjnych głośników. Przy typowym amatorskim użytkowaniu nie będzie to bardzo zauważalne i rażące. Jednak osoby mające wrażliwszy słuch z pewnością odnotują różnicę. Warto dodać, że w przypadku droższych głośników stosowane są specjalne przetworniki dźwięku, które mają na celu poprawę jakości odtwarzanej muzyki.

Moc głośników można oszacować za pomocą takich jak głośność podana w decybelach (db) oraz ilości zasilających je watów.

Koniec z kłopotliwym kablem 

Pozbycie się przewodów znacząco poprawia komfort użytkowania głośników. Dzięki temu żadne kable nie plączą się. Nie ma niebezpieczeństwa, że nieumyślne szarpnięcie kabla spowoduje jego wypięcie lub co gorsza będzie skutkowało upadkiem podłączonego sprzętu.

Warto zwrócić uwagę na pojemność wbudowanego w głośnik ogniwa. Im będzie ona większa, tym urządzenie będzie w stanie dłużej pracować. Konkretnej informacji udzieli jednak dopiero parametr określający ilość godzin, przez jaką głośniki mogą pracować. Zazwyczaj jest ona podawana dla pracy na stałym poziomie głośności (np. 75db) oraz dla głośności maksymalnej. Inną ważną informacją jest ilość czasu potrzebna do pełnego naładowania akumulatora. Zazwyczaj bardziej pojemne ogniwa potrzebują więcej czasu na ładowanie.

Wiele głośników ma na tyle kompaktowe rozmiary, że można je z powodzeniem włożyć do torebki lub kieszeni. Niestety, technologia bezprzewodowa ma także swoje wady. Największą z nich jest brak stałego połączenia ze źródłem prądu. Dlatego głośniki co jakiś czas należy naładować. W przypadku najmniejszych egzemplarzy, zastosowane ogniwa zasilające posiadają niską pojemność. Wskutek tego trudno oczekiwać specjalnie długiego czasu ich pracy. Istnieją głośniki, które można zasilać zarówno z sieci, jak i z akumulatorów.
 

Funkcje dodatkowe 

Niektóre modele głośników bluetooth umożliwiają wzajemne parowanie wielu egzemplarzy, dzięki czemu tworzony jest efekt stereo. Inną ciekawą funkcjonalnością jest wbudowane radio fm. Umożliwia ono odtwarzanie dostępnych w eterze stacji radiowych. Wiele modeli bezprzewodowych głośników posiada wejście na kartę SD lub pendrive. Dzięki temu możliwe jest odtwarzanie muzyki bez konieczności parowania głośników z urządzeniem nadawczym. Warto także zwrócić uwagę na wersję obsługiwanej technologii bluetooth. Im będzie ona wyższa, tym szybszy będzie przesył danych. Najnowsze urządzenia pracują w standardzie bluetooth 4.1, 4.2 lub 5.0.

 

***